אבחון נגעים בחלל הפה

תחום נגעי חלל הפה הוא נפוץ, מי מאתנו לא סבל מפצעים כואבים בחלל הפה, אך בד”כ לא זוכה אזור הפה להתייחסות רבה. נגעים בחלל הפה יכולים להיות שפירים, טרום ממאירים וממאירים. הנגעים הממאירים פחות נפוצים מהאחרים, אך חשוב לאבחן אותם מוקדם.

רוב הגידולים הממאירים הם מסוג סרטן תאי קשקש (SCC), אך להבדיל מגידולי SCC של העור, אלו של רירית הפה נוטים להיות אלימים.

הנגעים יכולים להופיע בכל חלקי הפה-  לשון, חניכיים, בלוטות הרוק וברצפת הפה. גורמי סיכון מובילים הם עישון וצריכה מרובה של אלכוהול, אשר מכילים חומרים מסרטנים ועלולים לגרום לסרטן. גורם סיכון נוסף הוא היגיינת פה נמוכה.

השפתיים מהווים אזור מעבר בין העור החיצוני לרירית הפה, וגם עליהם יכולים להופיע נגעים. סרטן מסוג תאי קשקש בשפתיים נוטה להיות פחות אלים מסרטן רירית הפה, אך יותר אלים מסרטן העור. גם כאן גורמי הסיכון הם עישון, צריכת אלכוהול והגיינת פה נמוכהחשיפה לשמש תורמת אף היא להופעת גידולים.

זיהוי של נגעים בחלל הפה בד”כ מתבצע על ידי האדם עצמו, אנו מכירים הכי טוב את חלל הפה שלנו ויכולים לזהות הופעת פצע או גוש שלא היה שם קודם.

פצע שלא נרפא 10 ימים עד שבועיים מצריך התייחסות!

עם זיהוי ראשוני של נגע או פצע כדאי לפנות להמשך בירור אצל רופא שיניים מומחה, כירורג פה ולסת, רופא עור או אף אוזן וגרון, אשר יפנו להמשך בירור במידת הצורך. בעת טיפולי שיניים יכול הרופא להבחין בפצע או נגע אשר נראה לו חשוד, ולהפנות את המטופל להמשך בירור רפואי. גם רופא העור בסקירה כלל גופית של נגעים יכול לבצע בדיקה בחלל הפה.

נגעים טרום ממאירים עלולים להפוך בעתיד לגידולים סרטניים ולכן יש  לעקוב אחר נגעים אלו מהרגע הראשון שזוהו.

מניעה חשובה מאוד- הפסקת עישון, הפסקה של צריכת אלכוהול וטיפולי שיניים יכולים להוריד במידה משמעותית את הסיכון ולגרום לנסיגת הנגעים הטרום ממאירים.

מעשנים צריכים להיות תחת מעקב תדיר אצל רופא שיניים מומחה או אצל כירורג פה ולסת. 

נגע או פצע בחלל הפה שאינו חולף תוך 10-14 ימים מחייב בירור. חשוב להיות ערניים היות וכפי שציינו, סרטן בחלל הפה יכול להיות אלים ומסכן חיים. גילוי מוקדם יכול לחסוך סבל רב ולהציל חיים.

לסיכום

נגעים בחלל הפה צריכים לעורר את תשומת לבכם ואין להזניח אותם בשל הנזק הבריאותי שהם יכולים לגרום. אם אובחנתם עם נגע סרטני בחלל הפה או בכל מחלת פה מורכבת אחרת ובד בבד אתם זקוקים לטיפול שיניים,  דעו כי ניתן לשלב בין הדברים ויש לפנות לרופא שיניים המתמצא בטיפול במצבים אלו.

צרו קשר

    דילוג לתוכן