האם סרטן העור מגרד?

סרטן עור הוא הסרטן הנפוץ באדם!

יש מספר סוגים, הנפוץ והפחות אלים הוא BCC , פחות נפוץ ויכול להיות אלים יותר הוא SCC , מלנומה יכולה להיות אלימה ומסכנת חיים והיא יותר נדירה. סרטן עור, לא משנה מאיזה סוג, מצריך גילוי מוקדם. זה דורש ערנות של כל אחד ואחד לגבי עצמו ולקרובים לו.

סמפטומים שצריכים לעורר חשד כמו – נקודות חן לא מוכרות, חדשות, כאלו שמוכרות אך שינו צורה, או התנהגות. שינוי התנהגות יכול להיות גרד חדש שהופיע, אודם, גירוי מקומי או דימום.

גרד יכול לבטא תגובה של מערכת החיסון לרקמה שהיא לא תקינה, ויכול להוות נורית אזהרה ולכן כשיש גירוד לא מוסבר בעור שאינו מפסיק, צריך ללכת להבדק. כך גם הסמפטומים האחרים.

בנוסף, פצעים שלא נרפאים מעבר לשלושה שבועות הם גם סימן מחשיד.

כל אלו צריכים להדליק נורה אדומה אצלנו ולשלוח אותנו לבדיקת רופא עור.

בנוסף, בדיקה כלל גופית אחת לשנה מומלצת לכלל האוכלוסיה.

איך נראה סרטן עור?

סרטן עור יכול להופיע בצורות שונות, לא תמיד רופאי העור או הכירורגים יכולים לדעת לפי מראה האם מדובר בסרטן עור, ובאיזה סוג מדובר. האבחנה הסופית ניתנת רק לאחר לקיחת דגימה של הרקמה (ביופסיה) ואבחנה פתולוגית במיקרוסקופ.

סרטן העור הנפוץ (BCC) יכול להיראות כמו נקודה מבריקה ומורמת, כמו פריחה מקומית, כמו נקודת חן, או כמו פצע שאינו נרפא. בחלק מהמקרים מטופלים מגיעים מאוחר לאבחון כי היה נראה להם שהפצע החלים, ואז נפתח מחדש וחוזר חלילה.

גידול מסוג BCC

נקודה הנראית כפנינה- בהירה, מבריקה, מורמת. מראה אופייני ל BCC

סרטן מסוג SCC יכול להיראות כמו בליטה אדמדמה, פריחה מקומית, או פצע שאינו נרפא.

גידול SCC בשפה

פצע שאינו נרפא בשפה תחתונה הוא בסיכוי גבוה SCC . יופיע יותר במעשנים. יצריך אבחון וטיפול מוקדמים , היות ויכול לשלוח גרורות

סרטן עור מסוג מלנומה נראה לרוב כמו נקודת חן (Nevus ) מה שיכול לגרום לחוסר התייחסות ואבחון מאוחר. לרוב הוא אינו סימטרי למראה, מכיל מספר צבעים, יכול להופיע כפצע. יש גם סוגי מלנומה ללא פיגמנט והם קשים יותר לזיהוי גם על ידי הרופאים.

מלנומה, נקודת חן סה״כ תמימה למראה, אך ניתן לראות שני גוונים על פניה, וחלוקת צבע לא סימטרית

לכן, מה שחשוב זה סף חשד גבוה, לפנות לרופא בכל חשד ולדאוג למעקב תקופתי מסודר אצל רופא העור!

צרו קשר

    דילוג לתוכן