ניתוח מוס | ניתוח מוז | ניתוח מוהס

מהו ניתוח מוס ולמי הוא מיועד

ניתוח מוס או ניתוח מוז (או בשפה המקצועית מוהס) הנה השיטה המתקדמת בעולם לטיפול בסרטן עור. הניתוח מיועד לטפל בגידולים בפנים, שם יש חשיבות קוסמטית עליונה, וצורך לשמר מה שיותר רקמה בריאה. בנוסף, אני מבצע ניתוחי מוס להסרת גידולים בכפות ידיים ורגליים, גידולים שחזרו לאחר הסרה קודמת, וגידולים אלימים, בעלי סיכון גבוה לחזרה.

אנו מטפלים בעיקר בגידולים מסוג סרטן תאי בסיס וסרטן תאי קשקש. הטיפול במלנומה בשיטה זו עדיין בתחילת הדרך והוא שנוי במחלוקת.

* לניתוח מוהס, יש מספר שמות שגורים: ניתוח מוז, ניתוח מוס, ניתוח מוהז, Mohs surgery, ניתוח Mohs – כל השמות הללו מתארים את אותה הפרוצדורה אותה אני מתאר כאן.

איך מתבצע הניתוח

לאחר הרדמה מקומית, מבוצעת הסרה של הגידול. שלב זה לוקח כעשר דקות, ולאחריו ממתין המטופל עם פצע חבוש בפינת ההמתנה.

את הגידול שהוסר אנו לוקחים למעבדה, שם מתבצעת הקפאה ובהמשך חיתוך לפרוסות של הרקמה. מפרוסות אלו מכין הטכנאי שקופיות הנבדקות על ידי המנתח תחת המיקרוסקופ. תהליך זה לוקח כשעה.

במידה ויש עדיין שארית של גידול בשוליים, אנו מרחיבים את הכריתה, אך רק במקומות בהם ראינו נוכחות גידול. שוב מתבצעת הקפאה, ושוב נבדקת רקמה תחת המיקרוסקופ.

יש חשיבות רבה לכך שהמנתח הוא זה שקורא את השקופיות תחת המיקרוסקופ. בדרך זו, רמת הדיוק לגבי מיקום שארית גידול והסרתו המלאה גבוהה ביותר.

לאחר שהגידול הוסר, מתבצע שיחזור, תוך שימת דגש על תוצאה אסטתית ותפקודית מירבית. ברוב המיקרים נבצע את השחזור מייד, כך שבסוף היום משתחרר המטופל לביתו. במיקרים נדירים, כשיש צורך בשחזור מורכב, יתבצע השחזור מאוחר יותר. עד אז, ניתן להשאיר את הפצע הפתוח חבוש.

כל התהליך לוקח בממוצע כשעתיים, אך לעיתים יכול לקחת זמן רב יותר. יש להתכונן לכך ע”י נוכחות מלווה, סנדוויץ’, ספר ובעיקר הכנה נפשית, ולדעת כי בסופו של יום אנו הולכים הביתה “נקיים” מגידול. על ההחלמה מניתוח מוהס ניתן לקרוא כאן>>>

יעילות ואחוזי החלמה

השיטה יעילה ביותר, אין בכך ספק, אך חשוב להבין כי אין שיטה המבטיחה 100% ריפוי.

איזו שיטה שלא תהיה, היא אינה מהווה תחליף להימנעות מחשיפה מוגזמת לשמש – את החשיפה יש לכוון לשעות הבקר המוקדמות ולאחה”צ. יש להגן מקרינה ע”י כובע, חולצה, משקפי שמש וקרם הגנה.

וכמובן להיות עירניים. פצעים שאינם מחלימים, כתמים לא מוכרים, נקודות חן ששינו את צורתן, כל אלו צריכים לעורר את חשדנו, ויש לפנות בהקדם לרופא עור או כירורג פלסטי.

גילוי מוקדם מאפשר ניתוח קטן יותר ואף יכול להציל חיים !!!

מידע נוסף על ניתוח בשיטת מוהס

כבר בשנות השלושים של המאה העשרים שקד ד”ר פרדריק מוהס (ומכאן השם של השיטה), כירורג מאוניברסיטת מילווקי בארה”ב, על מציאת תרופה למחלת הסרטן.

הוא ניסה להזריק ולמרוח חומרים שונים על רקמות הנגועות בסרטן, ולראות את התגובה תחת מיקרוסקופ.

תופעת לוואי לה לא ציפה, היתה שימור או ייצוב של הרקמה כך שהתאים נראים בבירור תחת המיקרוסקופ.

אם כך, חשב לעצמו, אני יכול למרוח משחה כלשהי, לכרות את הגידול בשוליו, ולראות בצורה ברורה תחת המיקרוסקופ כי כרתתי את כולו בשלמות.

תחילה בצניעות, ובהמשך בהיקפים הולכים וגדלים תפשה השיטה מקום בעיקר בתחום גידולי העור.

בשנות החמישים חלה פריצת דרך נוספת. המנתחים ראו כי במקום למרוח את המשחה הכואבת, ולהשאירה מספר ימים על העור, ניתן לכרות את הגידול, להקפיא אותו , וגם כך לראות את התאים בצורה ברורה. כל התהליך התקצר לשעות ספורות.

סוגי סרטן בהם מטפלים בשיטה

מאז שנות השמונים אנו עדים לעליה ניכרת בשכיחות סרטן העור. הסגידה לשמש של אמצע המאה העשרים החלה לגבות את המחיר בשכיחות הולכת ועולה. רק בארץ אנו נתקלים בכ- 15,000 מקרים חדשים לשנה של סרטן עור, עם עליה של 5% כל שנה. בארה”ב, ומן הסתם גם אצלנו, כל אדם שני מעל גיל 60 יחלה בסרטן העור.

רוב מקרי סרטן העור הם מסוג סרטן תאי בסיס (BCC), גידול המתפשט מקומית והורס את הרקמה. הגידול שולח גרורות רק במקרים נדירים.

סרטן נוסף הנפוץ פחות הוא סרטן תאי הקשקש (SCC ). סרטן זה אלים יותר, בנוסף להרס הרקמה המקומית, יכול במקרים שכיחים יותר מקודמו לשלוח גרורות.

מלנומה ממארת היא האלימה מבין גידולי העור. מתפתחת בד”כ מנגעים הנראים כנקודות חן, וזו אחת הסיבות לגילוי מאוחר שלה. המחלה עלולה לשלוח גרורות ולסכן חיים.

יש שיטות רבות לטיפול בסרטן העור– כריתה כירורגית, צריבה, הקפאה ועוד. לא כל שיטה מתאימה לכל מצב, ויש להתאימה למקרה.

שיטת מוהס הוכחה כשיטה היעילה ביותר בהסרת גידולי עור. אחוזי הריפוי של השיטה הם הגבוהים ביותר, ועומדים על 95-99%.

שיטת מוהס אינה מיועדת לכל גידול. היא אמנם יעילה, אך יקרה וגוזלת זמן. יש צורך במנתח מיומן ומוסמך, טכנאי מעבדה שהוכשר במיוחד וציוד מעבדה משוכלל.

השיטה מיועדת לטפל בגידולים בפנים, שם יש חשיבות קוסמטית עליונה וצורך לשמר מה שיותר רקמה בריאה. גידולים בכפות ידיים ורגליים, גידולים שחזרו לאחר הסרה קודמת וגידולים אלימים, בעלי סיכון גבוה לחזרה.

בשיטת מוז, אנו מטפלים בעיקר בגידולים מסוג סרטן תאי בסיס ותאי קשקש. הטיפול במלנומה בשיטה זו עדיין בתחילת הדרך, והוא שנוי במחלוקת.

לקרוא עוד על ניתוח מוהס בויקיפדיה>>>

בזמן הניתוח:

ניתוח מוהס

בדיקת שולי הגידול הסרטני בזמן ניתוח מוהס

בדיקת שולי הגידול הסרטני בזמן ניתוח מוהס

סרטון ובו תיאור קצר ובהיר על תהליך הניתוח

צרו קשר

    דילוג לתוכן