סרטן העור

סרטן עור נגרם משילוב של סוג עור בהיר הרגיש לשמש, וחשיפה מרובה לשמש בעבר.

הגידולים מופיעים בד”כ באוכלוסייה המבוגרת, להם זמן רב של חשיפה מצטברת לשמש.

החשיפה לשמש אינה צריכה להיות בזמן האחרון, גם חשיפה לפני 50 שנה, או חשיפה לפרקי זמן קצרים מספיקה בכדי להוות גורמי סיכון. כך אנו עדים לעליה בסרטן העור באוכלוסיות צפון אירופה וסקנדינביה, שבאופן רגיל לא חשופים לשמש, אך נוסעים לחופש ושיזוף “בטן-גב” שבועיים בשנה.

יש גם גורמים נוספים לסרטן העור כמו חשיפה לקרינה בעבר וירידה במערכת החיסון (כמו אצל מושתלי איברים).

מיקום הופעת הגידולים הוא בעיקר אזורי העור החופים לשמש- פנים (בעיקר אף), ידיים, רגליים וגב.

הגידול הנפוץ הוא BCC Basal Cell Carcinoma או בעברית סרטן (קרצינומה) תאי בסיס. הוא מהווה 75% ממקרי סרטן העור. הגידול גדל מקומית, וברוב המוחלט של המקרים אינו שולח גרורות או מסכן חיים. גידול BCC  מוזנח יכול לחדור ולגרום להרס מקומי, ובמקרים נדירים גם לשלוח גרורות.

תסמינים– סרטן תאי בסיס מתפתח בד”כ לאט, על פני חודשים או שנים, ויכול להראות כמו פצע שאנו נרפא, או נקודת חן מבריקה ומורמת. לעיתים כמו רובד קשקשי מקומי.

גידול נפוץ נוסף הוא  SCCSquamous Cell Carcinoma או בעברית סרטן (קרצינומה) תאי קשקש. הוא מהווה כ- 20% ממקרי סרטן העור.

תסמינים– גם גידול זה גדל לאט בד”כ, אך עלול להיות אלים יותר, לשלוח גרורות לעיתים נפוצות יותר מ- BCC , ואף לסכן חיים. סרטן תאי הקשקש יכול גם הוא להראות כמו פצע אינו נרפא, גוש מורם על העור או אזור מקושקש.

יש מקרים בהם סרטן תאי קשקש גדל מהר מאוד, ויכול לגרום לפגיעה מקומית משמעותית.

SCC  הוא גידול אלים יותר כשהוא מערב את השפה ואת רירית חלל הפה והלשון. התופעה נפוצה יותר במעשנים, ודורשת ערנות ופניה לרופא בכל מקרה של פצעים שלא נרפאים בחלל הפה או בשפתיים. גורמי הסיכון לסרטן תאי הקשקש בעור דומים לאלו של סרטן תאי הבסיס וכוללים עור בהיר, חשיפה לשמש, וגיל מבוגר, בד”כ מעל 60.

עוד מידע על התסמינים לסרטן עור ניתן לקרוא כאן>>>

גם לסרטן תאי הבסיס וגם לסרטן תאי הקשקש דרכי טיפול שונות ומגוונות, החל במשחות, דרך ניתוחים, (כשניתוח מוהס מהווה את הטיפול היעיל ביותר), ועד טיפול קרינתי ובמקרים קיצוניים אף כימותרפיה.

גידול העור המוכר יותר בציבור הוא המלנומה הממארת  (Malignant Melnoma )

הגידול אינו נפוץ כמו BCC  או SCC  , אך הוא עלול לשלוח גרורות ולסכן חיים. גם כאן גורמי הסיכון הם עור בהיר וחשיפה לשמש. מלנומה בבן משפחה מהווה גם הוא גורם סיכון. בד”כ הגידול מכיל פיגמנט ונראה כמו נקודת חן שונה, עם מספר צבעים, יתכן ויופיע דמם. יתכן ומדובר בנקודה מוכרת שעברה שינוי . הדמיון לנקודת חן עלול לא לעורר חשד, ולדחות את הפניה לרופא.

אנשים בהירי עור עם ריבוי שומות (נקודות חן), חייבים במעקב מסודר אצל רופא עור שיבדוק את כל הגוף, מכף רגל ועד ראש כל 6 חודשים עד שנה, על אחת כמה וכמה אם יש בן משפחה שעבר מלנומה.

והכי חשוב- ערנות !!! מידע על גילוי עצמי של סרטן העור ניתן לקרוא כאן>>>

כל כתם או נקודת חן חדשה או ששינתה מראה, כל פצע שאינו נרפא, יש לפנות להערכת רופא עור או כירורג פלסטי.

 1. מאת יוסף
  24 ביוני 2015 ב-7:00 am
  פצע
  יצא לי פצע במרפק שיצא תפיחה קטנה והיה גדול אך אחרי חבישות קטן אבל עדין לא נרפא כליל האם כל פצע כזה זה סימן לסרטן העור?
  • מאת דוקטור אהוד מילר
   14/07/2015 ב-00:08
   שלום לך זה לא נשמע כמו סרטן עור לפי הסיפור ממליץ לך על מעקב רופא עור
 2. מאת שאול
  12 ביולי 2015 ב-5:42 pm
  אצל מי נבדקים
  שלום דוקטור. אני בן 55 ויש לי כל מיני כתמים על העור. קראתי את המידע באתרך ואני מעט מודאג. לאן כדאי לפנות כדי לבצע בדיקה האם הכתמים הללו הם סרטן העור? איזה רופא לחפש ואיזה סוג בדיקה אני צריך? תודה מראש
  • מאת דוקטור אהוד מילר
   14/07/2015 ב-00:00
   שלום לך הדבר הנכון לעשות הוא לפנות לרופא עור, שיבצע בדיקה כלל גופית בעזרת דרמוסקופ, ויראה אם יש נגעים חשודים במידה ויש נגעים כאלו יש לקחת מהם ביופסיה או להסירם את מעקב רופא העור יש לבצע לפחות פעם בשנה וכמובן להיות עירני אם יש נגעים חדשים שאתה לא מכיר, נגעים שהשתנו, פצעים שלא נרפאים, לא לחכות שנה... יש לפנות לרופא עור בהקדם
 3. מאת לילי אלון
  26 בספטמבר 2017 ב-10:01 pm
  מה עושים?
  יש לי נקודת חן אדומה מזה שנים שעליה טיפה נקודות לבנות כאשר ניגשנו אל הרופאה היא טענה שהכל בסדר ואין ממה לדאוג, אך אני עדיין חוששת יש לציין שאינה כואבת מדממת או משנה צורה סימטרית
  • מאת דוקטור אהוד מילר
   29/01/2018 ב-20:34
   שלום לך אין באפשרותי לייעץ בצורה כזו עליך לגשת לרופא עור נוסף לבדיקה אם אינך בטוחה
 4. מאת אדיש ומזלזל
  25 בנובמבר 2017 ב-10:01 am
  קרצינומה bcc
  מה הטיפול בקרצינומה כשהיא בראש מאחרי האוזן.לאחר כריתת הפהלולה הגיעה תשובה שיש להוריד עוד הכריתה לא מושלמת וכמעט אין אפשרות להוריד עוד.
  • מאת דוקטור אהוד מילר
   29/01/2018 ב-11:06
   סליחה על האיחור בתשובה בעיות טכניות יש לעשות ניתוח מוהס

צרו קשר

  דילוג לתוכן