סרטן העור באף

כפי שכבר ציינתי בעבר, גורמי הסיכון העיקריים לסרטן עור הם סוג העור וחשיפה לשמש. עור בהיר מגביר את הסיכון להיווצרות סרטן, ומיקום הסרטן תלוי במידה רבה באזור הגוף החשוף לשמש. בשל כך אנו רואים כי 75% מסרטני העור ממוקמים בפנים, ומתוכם 25% ממוקמים על האף. מה שהופך את האף למקום הנפוץ ביותר להופעת סרטן העור.

האף הוא אבר מורכב. הוא בנוי משלד עצם בחלקו העליון, ושלד סחוסי בחלקו האמצעי והתחתון. העור המכסה את האף גם הוא שונה בחלקיו השונים- בעוד העור בחלקו העליון של האף הוא דק ונפרד מהשלד תחתיו, העור בחלק התחתון בשרני יותר וצמוד לשלד הסחוסי. בנוסף לכך, האף הוא אבר נשימה והרחה. מעבר אויר תקין דרכו חיוני. הטיפול בסרטן העור באף מחייב ברוב המקרים ניתוח מוהס, בכדי לוודא הסרה מלאה של הגידול.

לאור מורכבותו של האף, בחלק גדול של המקרים יש צורך בשחזור מורכב יותר מתפירה ראשונית של החסר, וזאת בכדי לשמר את הצורה והתפקוד התקין. לעיתים צריך לנייד רקמה מאזור אחד באף לאזור אחר, לעיתים יש צורך בניוד רקמה מרקמות סמוכות כמו הלחי והמצח,  לעיתים יש שימוש בשתלי עור, ולעיתים יש צורך בהוספת סחוס ממקום אחר לצורך חיזוק השלד של האף.

שחזור מורכב מחייב ניתוח מוהס, בכדי לוודא שהגידול הוסר בשלמות. לא הגיוני לבצע שחזור מורכב ורק אחר כך לגלות שבעצם הגידול לא הוסר בשלמות. רוב השחזורים יבוצעו באותו מעמד של ניתוח מוהס, אם כי במקרים גדולים ומורכבים ייתכן ויהיה צורך לדחות השחזור למועד אחר, ואף ייתכן כי השחזור יצריך יותר מניתוח אחד.

כמו שציינו בעבר, גילוי מוקדם חשוב, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר באף. גילוי מוקדם יכול להיות ההבדל בין ניתוח פשוט וקל לשחזור מורכב.

להלן דוגמאות לניתוחי מוהס להסרת גידולים באף ושחזור האף לאחר הסרת הגידול

 

גידול סרטני על כנף האף
באזור זה העור אינו נייד ולכן לא מאפשר תפירה ראשונית של החסר. יש צורך בניוד רקמה מהאזור העליון בו העור נייד יותר ובמקרה זה, השתמשתי במיתלה מקומי הקרוי Bilobed Flap

תמונה לפני ניתוח ניתוח מוהס

גידול סרטני על כנף האף - לפני ניתוח

תמונה אחרי ניתוח מוהס ושחזור

גידול סרטני על כנף האף - אחרי ניתוח מוז ושחזור

ניוד רקמות מהצדדים ושימוש בשתל עור
במקרה זה מדובר בגידול גדול יותר. החסר היה משמעותי, והצריך ניוד רקמות מצדי האף, מה שהביא לאף צר יותר. אף צר יותר מתקבל אסתטית בד״כ בצורה טובה, וכאן היה גם צורך בשתל עור. נחסוך מכם את תמונות הפצע הפתוח ותהליך ההחלמה.

תמונה לפני ניתוח מוהס

גידול סרטני גדול על האף - לפני ניתוח מוז

תמונה אחרי ניתוח מוהס ושחזור

גידול סרטני גדול על האף - אחרי ניתוח מוז ושחזור

גידול סרטני גדול שהצריך שחזור מורכב במספר שלבים
כאן מדובר בגידול גדול, שחדר עד לרירית האף. לאחר מספר שלבים של ניתוח מוהס נותרנו עם חסר מורכב של עור ורירית. שחזור נדחה למועד אחר, ובמסגרתו נלקחה רקמה מהמצח. מיתלה המצח (Forehead Flap ) הועבר מהמצח לכיסוי החסר, ובמשך חודש היה חיבור בין המצח לאף, ורק בשלב מאוחר יותר נותקו המצח והאף.

תמונה לפני ניתוח מוהס

גידול סרטני גדול שהצריך שחזור מורכב במספר שלבים

תמונה אחרי ניתוח מוהס, במהלך תקופת המתנה לאיחוי עם מתלה מהמצח

לאחר הסרת הגידול בשיטת מוהס, במהלך תקופת המתנה עם מתלה מהמצח

תמונה לאחר שחזור וניתוק המתלה מהמצח

לאחר ניתוק המתלה מהמצח ושחזור

לסיכום

האף מהווה את המקום הנפוץ ביותר להופעת גידולי עור! 

יש צורך באבחון וטיפול מוקדמים, בכדי להמנע משחזורים מורכבים

צרו קשר

    ניתוחי מוהס בתקופת מלחמת עזה
    דילוג לתוכן